Heads of Curriculum

Primary Years Programme (PYP) Curriculum – Ms Charmaine Ramos-Yee and Mrs Cathy Underhill
Director of Arrowsmith and Dean of Learning Support – Mrs Victoria Jarratt Gibbs
Head of ICT – Miss Claire Francis
Head of Mathematics – Miss Rebecca Johns
Head of Language – Mrs Leanne Filer
Head of Personal Social and Physical Education (PSPE) and Sport  – Mr Mark Leggett
Head of Religious Education – Ms Anne-Marie Whelan
Head of Social Studies – Mrs Jemima Southey
Acting Head of Science – Mr Matthew McDonnell
Head of the Arts – Mrs Susan Hayworth

Upper Primary

Dean of Upper Primary – Mrs Cathy Underhill BTchLn, HDipTchg, RT
Associate Dean – Ms Viki Zadimas BA, DipTchg
Learning Support Coordinator Upper Primary – Miss Rebecca Johns
Year 5 RJ – Miss Rebecca Johns BEd, RT
Year 5 ET – Miss Elvynia Tseng MA Int Child Studies, MA Bilingual Counselling, BA, Grad Dip Tchg, PRT
Year 6 AP – Mrs Ailsa Pollock BSc, PRT
Year 6 ED – Ms Emma Davenport BEd, PRT
Year 7 LF – Mrs Leanne Filer MA (Hons), BA, Grad DipTchg, RT
Year 7 RC – Ms Rebecca Cobeldick BA, Grad DipTchg, RT
Year 8 CU – Mrs Cathy Underhill BTchLn, HDipTchg, RT
Year 8 VZ –  Ms Viki Zadimas BA, DipTchg

Lower Primary

Dean of Lower Primary – Mrs Erica Harvison BA (Hons), PGCE, RT
Associate Dean of Lower Primary – Miss Claire Francis BSc (Hons), PGCE, RT
Learning Support Coordinator Lower Primary – Ms Julie Thomson
Year 1 EH – Mrs Erica Harvison BA (Hons), PGCE, RT
Year 1 AW – Ms Anne-Marie Whelan BA(Hons), PGCE, RT
Year 2 JS – Mrs Jemima Southey BEd (Hons), RT
Year 2 CP – Mrs Christa Pitman BTchg/BA, PRT
Year 3 CF – Miss Claire Francis BSc (Hons), PGCE, RT
Year 3 JZ  – Mrs Jacinta Zogg BA Psyc, DipTchg, DipTESL, RT
Year 4 MM  Mr Matt McDonnell BCM, Post Grad DipTchg, RT
Year 4 JT – Ms Julie Thomson BA, Grad DipTchg, RT

Preschool

Dean of Preschool –  Ms Maria Charmaine Ramos-Yee MA (ECE), Grad DipTchg, RT
Lead Teacher – Mr Gian Del Rosario BSc, RT
Foundation Room – Ms Maria Charmaine Ramos-Yee MA (ECE), Grad DipTchg, RT and Miss Susan Adams BEd, RT
Preschool Room – Mr Gian Del Rosario BSc, RT and Ms Rebecca Martin BEd, RT
Teacher Assistant – Mrs Cindy Cole

Specialists

Director of Performing Arts –  Mrs Susan Hayworth BTchg, Dip SD, RT
Director of Music – Miss Anya Nazaruk BA (Mus), DipTchg, RT
Music and Drama Teacher – Miss Joanna Wells BMus, Grad Dip Sec Teaching, PRT
Physical Education Teacher – Mr Mark Leggett BEd, DipTchg, RT
Religious Education Teachers – Ms Anne-Marie Whelan, Mrs Ailsa Pollock, Miss Claire Francis, Mrs Erica Harvison, Miss Joanna Wells
Spanish Teacher – Mr Jose Mora Domenech M Prof and Personal Dvpmt, B Lab Relations and Human Resources, PRT
Visual Arts Teacher – Mrs Markelle Archer BA, DipTch, RT
Arrowsmith Director and Dean of Learning Support – Mrs Victoria Jarratt Gibbs, BA, Grad DipTchg, RT
Arrowsmith Programme Teacher – Mrs Alison Koeck BSc
Learning Support (Reading Recovery) – Mrs Marie Ward DipTchg, RT
Learning Support (Teacher Assistant) – Mrs Magdalena Bisley M Cultural Studies
Learning Support (Teacher Assistant) – Mrs Catherine Campbell
Learning Support (Teacher Assistant) – Ms Cindy Cole
Learning Support (Teacher Assistant) – Mrs Kim Millar-Hughes
Learning Support (Teacher Assistant) – Mrs Amanda McNaught
Learning Support (Teacher Assistant) – Mrs Vivienne Poultney BSc
Learning Support (Teacher Assistant) – Mrs Francesca Riley BA
Learning Support (Teacher Assistant) – Mr Yarride Rosario
ESOL Contractor – Mrs Chris Jarratt

Senior Management Team

Principal – Mr Kent Favel MEd Mgt, BA, BEd, DipTchg, RT
Deputy Principal – Mr Darren Houston BEd, DipTchg, RT
Business Manager – Mr Justin Bgoni BCompt (Hons), CA
PYP – Ms Maria Charmaine Ramos-Yee MA (ECE),Grad DipTchg, RT and Mrs Cathy Underhill BTchLn, HDipTchg, RT and PYP Curriculum Team
Dean of Upper Primary – Mrs Cathy Underhill BTchLn, HDipTchg, RT
Dean of Lower Primary – Mrs Erica Harvison BA (Hons), PGCE, RT
Dean of Preschool – Ms Maria Charmaine Ramos-Yee MA (ECE),Grad DipTchg, RT

Administration and Support Staff

Business Manager – Mr Justin Bgoni BCompt (Hons)
Accounts Clerk – Mrs Christine Kuper
Caretaker – Mr Neville Wyatt
Chaplain – Dean Digby Wilkinson
Den Director – Mrs Cheryl Spaziani
Director of Admissions – Mrs Kate O’Brien DipTchg
Librarian 
– Mrs Paula na Nagara DipTchg, Dip Library & Information Studies
Marketing & Development Coordinator – Ms Jo Davey BA
Principal’s Executive Assistant – Mrs Caron Lancaster BA
School Administrator – Mrs Persephone Georgiakakis
SMART Director – Mr Yarride Rosario
Website Administrator – Mr Daniel Watts

Contractors

Network Administrator – Norrcom